با نزدیک شدن به مورخ ۱۸ اکتبر (27 مهر 99) و پایان مهلت تحریم تسلیحاتی ایران براساس قطع نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، ایالات متحده تحرکات دیپلماتیک خود را برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران افزایش داده و در این راستا به نقل از بلومبرگ پیش نویس قطع نامه ای را به شورای امنیت ارائه داده است که در آن از کشور ها خواسته شده تا از فروش و انتقال مستقیم و غیر مستقیم تسلیحات به ایران و از ایران به کشور های دیگر خودداری کنند، مگر آنکه کمیته شورای امنیت این اقدام را ۳۰ روز قبل از آن و به طور موردی تایید کرده باشد. واشنگتن مدعی است با رهبران کشور های جهان از جمله شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران صحبت کرده و همه کشور ها لغو تحریم های ایران را غیر قابل قبول دانسته و خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی تهران هستند.

ایالات متحده آمریکا، متحد استراتژیک کشور های عرب خلیج فارس معتقد است منافع این کشور و متحدانش در منطقه در صورت عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به شکل جدی تهدید خواهد شد. بر همین اساس تحرکات و اقدامات واشنگتن  در جهت آن است تا با در نظر گرفتن احتمال مخالفت چین و روسیه، از تمدید تحریم های ایران اطمینان حاصل کند.

برایان هوک نماینده ویژه امریکا در امور ایران و مشاور ارشد وزیر امور خارجه آمریکا، ۲۶ ژوئیه در بازدید از قطر اظهار داشت که اولویت اول وی در سفر منطقه ای، تقویت اتحاد میان دولت های منطقه در راستای تمدید تسلیحاتی ایران در سازمان ملل متحد است. هوک در ادامه صحبت های خود مدعی شد که با رهبران سراسر جهان درباره تحریم تسلیحاتی ایران صحبت کرده است و اعلام داشت: «هیچ کس اعتقاد ندارد که ایران باید بتواند دست به خرید و فروش عادی سلاح بزند. اگر تحریم های شورای امنیت در ۱۸ اکتبر تمدید نشود، درگیری ها در سوریه و یمن تشدید خواهد شد.»

ناظران بین المللی بر این باورند که تحریم تسلیحاتی ایران در مهار قدرت تهران و برقراری امنیت در خلیج فارس موثر بوده و مانع از تهدید منافع آمریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه شده است. یاسر عبدالعزیز نویسنده و پژوهشگر مسائل سیاسی از جمله کسانی است که بر همین اعتقاد است.

وی در مصاحبه با «خلیج اونلاین» تحریم های تسلیحاتی را موفق دانسته و معتقد است به شکل محسوسی توانایی های نظامی تهران را کاهش داده است. این محقق مسائل سیاسی توافق هسته ای میان دولت اوباما و ایران را «فرصتی برای نفس کشیدن» برای تهران توصیف می کند. فرصتی که ایران از طریق آن می توانست قطعات مورد نیاز برای صنایع نظامی خود را با پوشش فعالیت های اقتصادی و صنعتی از چین، روسیه و کره شمالی وارد کند. اما اتخاذ سیاست فشار حداکثری علیه ایران در دوران ترامپ و خروج از برجام سبب تضعیف و کاهش قدرت نظامی و منطقه ای ایران شده است.

عبدالعزیز معتقد است، روسیه که به عنوان متحد نزدیک به ایران شناخته می شود، در صورت رای گیری در شورای امنیت از حق وتو خود استفاده نخواهد کرد. به نظر وی اکثر اعضاء دائم و غیر دائم شورای امنیت نظر مساعدی نسبت به تمدید تحریم تسلیحاتی ایران دارند و این نشان دهنده دید منفی کشور ها به تهران است. بنابر این احتمال تمدید تحریم های تسلیحاتی در شورای امنیت امری دور از ذهن نیست.

این پژوهشگر مسائل سیاسی در ادامه افزود: «در صورتی که شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید نکند؛ این امر سبب افزایش توانایی ایران و در نتیجه افزایش تهدید این کشور در منطقه خواهد شد. رفع تحریم ها ممکن است موجب مورد هدف قرار گرفتن تانکر های نفت کش و تهدید امنیت در حوزه کشتی رانی شود. اقدامات سال گذشته ایران بهترین سند برای اثبات رویکرد تهاجمی تهران است.»

به گفته عبدالعزیز، سردار قاآنی فرمانده سپاه قدس، در آخرین سفر خود به بغداد خطاب به نیروهای شبه نظامی وابسته به ایران توصیه کردند که این گروه ها باید در تامین منابع مالی به خود اتکایی برسند. این سخن بزرگ ترین نشانه برای اثبات موثر بودن فشار تحریم ها در جهت کاهش توانایی های نظامی و مالی ایران در منطقه است. وی  در بخش پایانی صحبت هایش توضیح داد که آمریکا به دلیل  بار سنگین هزینه های مالی حضور مستقیم نظامی، خروج سربازان آمریکایی از منطقه را آغاز کرده است. بر همین اساس واشنگتن برای حمایت از متحدین خود در منطقه خلیج فارس، سیاست تهاجم و ضربه به توانایی های حیاتی ایران به وسیله تحریم های اقتصادی، نبرد اطلاعاتی و … را آغاز کرده تا خلاء خروج نیروهای آمریکای در منطقه جبران شود.

 در آخر باید گفت با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ماه نوامبر، سیاست خارجی دولت ترامپ نیز رنگ و بوی تهاجمی تری به خود می گیرد. آمریکا به دنبال آن است تا با تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران، آخرین امتیاز و توجیه حضور ایران در برجام را از بین برده و بزرگ ترین میراث سیاست خارجی اوباما، که بازگشت به آن در صدر وعده های انتخاباتی جو بایدن است؛ از بین ببرد. دولت های عرب منطقه نیز که پایان تحریم تسلیحاتی ایران را پایانی بر موازنه قوا در خلیج فارس ارزیابی می‌کنند؛ با حمایت از سیاست فشار حداکثری، به دنبال کنترل قدرت  و کاهش نفوذ تهران در منطقه هستند. برخلاف تحلیل یاسر عبدالعزیز، پیش بینی آنکه تا قبل از ۱۳ آبان آمریکا بتواند تحریم های شورای امنیت را به دور از وتو روسیه و چین به تصویب برساند، بسیار مشکل و بعید به نظر می رسد. اما آنچه می توان با اطمینان بیشتری در مورد آن صحبت کرد افزایش احتمال رویکرد تهاجمی تر واشنگتن و متحدان منطقه ای آن علیه تهران و تنگ تر شدن حلقه محاصره علیه دولت و ملت ایران است.