خلاصه نشست

خاورمیانه به‌عنوان محیطی پرتنش، پیش‌بینی چالش‌های آتی را تا حدود زیادی برای بازیگران دشوار ساخته است. در این مسیر، بازیگران بزرگ خاورمیانه به‌خصوص ایران، عربستان، ترکیه و مصر تلاش کرده‌اند تا شرایط منطقه‌ای را به نفع خود تغییر دهند.

با این وجود، شرایط منطقه‌ای و سیالیت منافع باعث شده که اتحادها و ائتلاف‌ها در این منطقه پایدار نباشد. از سوی دیگر، بازیگران دو به دو نیز نمی‌توانند به درک مشترکی از منافع و تهدیدها دست یابند. برخی بازیگران منطقه‌ای از این حیث که به کدام سو تمایل یابند، می‌توانند توازن منطقه‌ای را دچار دگرگونی کنند که یکی از این بازیگران، عراق بوده است. این موضوع، اهمیت کشور عراق را برای بازیگرانی چون ایران، عربستان و ترکیه نمایان می‌کند.

هرچند جمهوری اسلامی ایران پس از سال 2003 در عراق فعالیت‌های گسترده‌ای  داشته، اما این عملکرد نمی‌تواند از ابهام رقابت میان ایران و عربستان در عراق پس از داعش بکاهد؛ به‌خصوص این‌که انتخابات پیش روی عراق، وضعیت اقلیم کردستان و شکاف در جریان‌های شیعی این کشور بر این پیچیدگی افزوده است. موضوعی که در این نشست تلاش شده است تا پیرامون آن بحث و گفتگو شود.

 

برای دریافت متن کامل نشست با مؤسسه تماس حاصل فرمائید.

تلفن تماس: ۷۷۱۳۷۹۰۹-۰۲۱